Koszyk
0
Ulubione

Udostępnij

13.02.2024

Jak dbać o układ pokarmowy?

Niesprzyjające warunki życia, tłuste posiłki, stres, używki, leki i starzenie się mają wpływ na funkcjonowanie naszego układu pokarmowego. Jak więc utrzymać w dobrej kondycji układ pokarmowy?

Powszechnie wiadomo, że sposób odżywiania i styl życia są kluczowymi elementami wpływającymi na zdrowie fizyczne, psychiczne oraz ogólne samopoczucie. Nie inaczej jest z naszym układem pokarmowym. Natomiast możemy także szukać wsparcia w suplementach i witaminach. 

Przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego

 

Jedną z przyczyn nieprawidłowego działania układu pokarmowego może być zły sposób odżywiania. Mowa tu przede wszystkim o dużej ilości tłustych i  przetworzonych produktów w diecie. Negatywny wpływ będzie miała także niska podaż błonnika. Do kolejnych powodów możemy zaliczyć nieprawidłowe nawyki żywieniowe, tj. nieregularne i zbyt szybkie spożywanie posiłków. Warto wspomnieć też o negatywnym działaniu stresu na nasz układ pokarmowy. Stres może prowadzić do zaburzeń trawienia poprzez zmniejszenie produkcji kwasu żołądkowego a także wpływać na ruchy perystaltyczne jelit, co prowadzi często do zaparć lub biegunki. Problemy, nierzadko powodują niektóre leki a także częste ich przyjmowanie. Dochodzi wówczas do  podrażnienie błony śluzowej żołądka, zaburzenia trawienia lub zaparć. Przyczyną problemów z układem pokarmowym są też używki - alkohol i papierosy. 

 

Suplementy wspomagające układ pokarmowy

 Kluczowe znaczenie, dla utrzymania prawidłowo funkcjonującego układu pokarmowego, będą miały czynniki opisane powyżej. Wsparciem dla naszego organizmu mogą być probiotyki, suplementy czy witaminy. Które najlepiej wpływają na układ pokarmowy? 

 Probiotyki

Flora bakteryjna jelit ma znaczący wpływ na zdrowie układu pokarmowego. Niedobór korzystnych bakterii predysponuje do wielu schorzeń. Probiotyki, zawierające bakterie takie jak Bifidobacterium lactis BS01, Lactobacillus casei LC03 czy Streptococcus thermophilus FP4, które są istotne dla pracy jelit . Badania naukowe potwierdzają ich pozytywny wpływ na pracę jelit oraz zdolność zwalczania mikroorganizmów chorobotwórczych.

Wspomaganie procesów trawiennych, oczyszczanie organizmu i niwelowanie stanów zapalnych to kluczowe aspekty utrzymania zdrowia układu pokarmowego. Probiotyki wspierają zdrowy proces trawienia poprzez rozkładanie żywności i ułatwianie wchłaniania składników odżywczych. Dzięki temu mogą zmniejszyć problemy z zaparciami, biegunkami oraz innymi zaburzeniami trawiennymi. Poprawa mikroflory jelitowej może przyczynić się do zwiększenia wchłaniania składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały, co może prowadzić do lepszego stanu zdrowia ogólnego. Regularne spożywanie probiotyków może pomóc w zapobieganiu infekcjom bakteryjnym, wirusowym oraz grzybiczym jelit, poprzez konkurencję z patogenami oraz produkcję substancji hamujących ich rozwój.

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty (Silybum marianum) jest rośliną znaną ze swoich licznych właściwości zdrowotnych, zwłaszcza w kontekście poprawy funkcji układu pokarmowego, głównie wsparcia dla zdrowia wątroby. Zawiera substancję czynną zwana sylimaryną, która posiada właściwości hepatoprotekcyjne, czyli chroni wątrobę przed uszkodzeniami wywołanymi przez toksyny, alkohol, leki, a także infekcje wirusowe. Dzięki swoim właściwościom oczyszczającym, ostropest plamisty może pomagać w usuwaniu toksyn z organizmu, co przynosi ulgę układowi pokarmowemu. Substancje zawarte w ostropeście mogą wspierać zdrową produkcję żółci, która jest istotna dla trawienia tłuszczów, co może przynieść ulgę w przypadku problemów z trawieniem.

Kurkuma

To roślina z rodziny imbirowatych, której korzeń jest powszechnie wykorzystywany jako przyprawa kulinarna i suplement diety. Właściwości kurkumy na układ pokarmowy są szeroko badane i doceniane ze względu na jej potencjalne korzyści zdrowotne. Kurkumina, główny aktywny składnik kurkumy, może wspomagać procesy trawienne poprzez zwiększenie wydzielania żółci, która pomaga w rozkładzie tłuszczów oraz wspomaga trawienie. Kurkumina wykazuje działanie przeciwzapalne, co może być korzystne dla osób z zapaleniem jelit, takim jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Dodatkowo składnik ten wspomaga zdrowie wątroby poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego i zapobieganie uszkodzeniom komórek wątroby. Kurkumina wykazuje też działanie wspomagające zdrową równowagę bakteryjną jelit poprzez hamowanie wzrostu szkodliwych bakterii i wspieranie rozwoju korzystnej flory bakteryjnej. Kurkumina wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, co może pomóc w leczeniu wrzodów żołądka spowodowanych infekcją Helicobacter pylori.

Maślan sodu

Maślanka sodu działa jako środek zasadowy, który może pomóc w neutralizowaniu nadmiaru kwasów w żołądku. Dzięki swoim właściwościom zasadowym maślanka sodu może łagodzić objawy refluksu żołądkowo-przełykowego poprzez zmniejszenie kwasowości treści żołądkowej. Regularne spożywanie maślanka sodowego może pomóc w utrzymaniu właściwego pH w żołądku i jelitach, co może poprawić ogólną zdolność trawienia. Dzięki swoim właściwościom zasadowym maślanka sodu może wspierać proces trawienia, zwłaszcza u osób, które mają nadmiar kwasowości w żołądku.

U niektórych osób, zwłaszcza tych z chorobami zapalnymi jelit lub zespołem jelita drażliwego, spożycie maślanka sodowego może przynieść ulgę w niektórych objawach, takich jak ból brzucha czy wzdęcia.

Jednak należy pamiętać, że nadmierne spożycie maślanka sodowego może prowadzić do nadmiernego zasadowienia organizmu, co również może wpływać na zdrowie. Dlatego zaleca się zachowanie umiaru w jego spożyciu i skonsultowanie się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych związanych z układem pokarmowym.

Skomentuj

W celu usprawnienia funkcjonowania sklepu, używamy technologii plików cookies. Dowiedz się więcej.